ASORTYMENT CERAMICZNYCH WYROBÓW BUDOWLANYCH
11 listopada 2023MURY Z CEGŁY
11 listopada 2023Naturalny surowiec.
Glina, woda, powietrze i ogień to naturalne elementy potrzebne do wyprodukowania cegły ceramicznej. Opierając się na tradycyjnej technologii CEGIELNIA MICHAŁÓW MOKRSKO wprowadziła SKŁADNIKI PORYZUJĄCE tworzywo ceramiczne. W trakcie wypalania cegieł cząsteczki palne ulegają spaleniu pozostawiając puste przestrzenie zwane porami. Nadają one wyrobom ceramicznym szereg unikalnych właściwości.
Izolacyjność cieplna.
Dzięki poryzacji pustaków dodatkowa ilość dobrej, powszechnie znanej i taniej izolacji, jaką jest powietrze, pozwala na wznoszenie jednowarstwowych ścian (grubości 4O lub 38 cm) o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych bez konieczności stosowania dodatkowej izolacji cieplnej. W przypadku zastosowania na ściany zewnętrzne pustaków o mniejszej grubości (30. 23 lub 18,8 cm) można je docieplać tak jak każdy inny mur. Ściana jednowarstwowa jest jednak rozwiązaniem znacznie korzystniejszym dla użytkownika.
Akumulacja ciepła.
Optymalna masa muru z pustaków jest dla mieszkańca zaletą, a nie wadą. Zimą pozwala na akumulację ciepła dostarczanego przez grzejniki i promieniowanie słoneczne, gwarantując stabilizację temperatury w pomieszczeniach podczas przerw w ogrzewaniu. W upalne lata zapewnia utrzymanie miłego chłodu w pomieszczeniach, nie dopuszczając do ich przegrzania. Stabilność temperatury ma bezpośredni wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach i komfort zamieszkiwania.
Wytrzymałość mechaniczna.
Pustaki są wykonane z gliny najlepszej jakości i tak zaprojektowane (kształt i układ drążeń, grubość ścianek), że wytrzymałość na ściskanie murów z nich wykonanych znacznie przekracza obowiązujące wymagania normowe. Ściany ceramiczne charakteryzują się wielopokoleniową trwałością.
Niepalność, ogniochronność.
Podobnie jak ceramika tradycyjna pustaki są niepalne. Co więcej, ściany z nich wykonane przez wiele godzin opierają się niszczącemu działaniu ekstremalnie wysokich temperatur chroniąc życie i mienie.
Izolacyjność akustyczna.
Ściany budowane z pustaków są dobrą barierą na drodze rozchodzenia się dźwięku. Zawdzięczamy to ich zmodyfikowanej strukturze i specjalnej geometrii. Cisza jest niezwykle ważnym składnikiem komfortu zamieszkiwania.
Przepuszczalność pary wodnej dyfuzja.
Nawet znaczny nadmiar pary wodnej wytwarzanej przez mieszkańców bardzo szybko przenika na zewnątrz przez ściany z pustaków. Dzięki zdolności „oddychania” ściany wykonane z tych pustaków są zawsze suche, co gwarantuje dobrą izolacyjność termiczną i trwałość. Mury ceramiczne stabilizują wilgotność na naturalnym dla człowieka poziomie, utrzymując w pomieszczeniach stały, zdrowy mikroklimat.
Opracowanie: inż. Ryszard Belak