Kominy tradycyjne – z cegły
19 sierpnia 2023Lepsze cegły dzięki odpadom z browarów
19 sierpnia 2023Są trwałe, wytrzymałe, nadają charakteru każdemu budynkowi. Pomimo sprawdzonej od wieków jakości, na temat cegieł klinkierowych wciąż krąży całkiem pokaźna liczba mitów. Rozprawiamy się z tymi najbardziej powszechnymi.
MIT 1: Tylko czerwona cegła jest prawdziwa
… a każdy inny kolor oznacza, że cegła nie jest z ceramiki. Nic bardziej mylnego! Proces wypalania cegieł klinkierowych jest na tyle zaawansowany, że możliwa jest masowa produkcja w bardzo wielu kolorach – od czerni, przez brąz, niebieski, żółty aż po bardzo jasne odcienie szarości. Mało tego: cegły marki Terca – jedne z najpopularniejszych na polskim rynku – dostępne są w wersjach dwukolorowych (np. brązowo – niebieski), z różną fakturą lica. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne.
MIT 2: Cegła jest droga
W kontekście długoterminowej inwestycji – a w taki sposób należy liczyć koszty budowy – nie jest to prawda. Prawidłowo ułożona cegła jest praktycznie bezobsługowa: nie wymaga okresowego malowania, impregnacji, ma ogromną odporność mechaniczną, a w razie zniszczenia kilku elementów można je wymienić relatywnie niskim kosztem. Oszczędności w całym okresie użytkowania są zatem znaczne i z pewnością pokryją nieco wyższe koszty tego materiału w porównaniu np. z bardzo nietrwałym tynkiem.
MIT 3: Cegła z czasem płowieje
Cegła klinkierowa wypalona zgodnie ze wszystkimi normami budowlanymi nie powinna zmienić koloru pod wpływem czynników atmosferycznych lub upływu czasu. Na klinkierze nie rozwijają się też glony, grzyby i pleśń. Na zmianę koloru nie ma też wpływu okresowe mycie cegieł. Warto dodać, że powyższe zasady dotyczą cegieł w każdym kolorze. W przypadku klinkieru poszczególne elementy są wypalane już w docelowym kolorze – na lico cegły nie stosuje się żadnych farb i barwników.
MIT 4: Cegła nie nadaje się do nowoczesnego budownictwa
Jest wręcz przeciwnie – nowoczesne budownictwo nie może się obyć bez klasycznej cegły! Luksusowe lofty – apartamentowce powstające w wyniku adaptacji byłych powierzchni przemysłowych – mają z reguły charakterystyczny – ceglany – design. Co istotne, cegła klinkierowa doskonale komponuje się z nowoczesnymi materiałami – szkłem, drewnem i stalą. Dzięki temu klinkier ma potencjał, aby stać się podstawą współczesnego budownictwa i być pomostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.
MIT 5: Murowanie z cegieł jest skomplikowane
Murowanie wymaga przede wszystkim wprawy i cierpliwości – niewielkie wymiary cegieł sprawiają, że jest to dość żmudna i czasochłonna praca. Jednak podstawowe zasady murowania są niezwykle proste i praktycznie nie odbiegają od reguł stosowanych przy murowaniu z innych materiałów. Nie mówimy tu oczywiście o wznoszeniu z klinkieru elementów małej architektury czy wykonywania skomplikowanych przewiązań – tutaj rzeczywiście przyda się wsparcie doświadczonego murarza. Jednak murowanie w podstawowej technice z powodzeniem można wykonać samodzielnie.
Źródło: http://www.budogram.pl